Valtakunnalliset lastensuojelupäivät toivat vieraita Liitukujalle

Valtakunnalliset lastensuojelupäivät keräävät Jyväskylään suuren joukon lasten ja perheiden kanssa työskenteleviä ammattilaisia. Ohjelma on korkeatasoinen, kuten aina. Päivät järjestetään jo 57. kertaa.

Toiminnanjohtaja Susanna Huovinen sai sovittua kahden lastensuojelupäiville osallistuvan vieraan pikapiipahduksen yhdistyksen toimitalolle Liitukujalle.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen (STEA) uusi johtaja Hanna Heinonen, jolla on pitkä tausta Lastensuojelun Keskusliitossa sekä Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä pääsivät pikaisesti tutustumaan taloon ja erityisesti STEA- rahoitteisiin toimintoihin. Vieraat ihastelivat tilojen toimivuutta ja värejä. Myös lappulampun viestien äärelle pysähdyttiin keskustelemaan.

Kiitos Hanna ja Riitta, että ehditte käymään meillä. Mukavia Lastensuojelupäiviä toivottaa koko meidän yhdistyksen väki!