Taustatilaisuus veti puoleensa ja herätti kiinnostusta

Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry järjesti kaikille keskisuomalaisille kansanedustajaehdokkaille avoimen taustatilaisuuden, joka keräsi ison ehdokasjoukon tärkeiden lapsi- ja perheasioiden äärelle.

Tilaisuudessa yhdistyksen toiminnanjohtaja Susanna Huovinen esitteli lyhyesti yhdistyksen toimintaa ja tulevaisuuden haasteita. Ensi- ja turvakotien liiton pääsihteeri Riitta Särkelä puolestaan esitteli liiton ja yhdistysten yhteisiä eduskuntavaalitavoitteita. Tilaisuuteen osallistui 14 ehdokasta, jotka edustivat seitsemää eri puoluetta ja  kuutta eri kuntaa.

“Ehdokkaat olivat erittäin kiinnostuneita aiheista ja esittivät tärkeitä näkemyksiä ja kysymyksiä”, Huovinen kertoo. “Ilta oli oikein onnistunut. Jatkamme vaikuttajien tapaamista myös vaalien jälkeen. Lämmin kiitos kaikille ehdokkaille, jotka antoivat aikaansa tärkeille teemoillemme.”

Tilaisuuden pääteeksi ehdokkaat pääsivät yhteiskuvaan.