Keski-Suomen ensi- ja turvakoti sai uuden hallituksen

Yhdistyksen vuosikokous kokoontui viime viikolla riittävillä turvaväleillä kauniiseen Aalto-saliin. Jo toisen kerran peräkkäin vuosikokousta jouduttiin siirtämään koronapandemian vuoksi. Sääntömääräiset asiat käsiteltiin kokeneen puheenjohtaja Merja Närhin johdolla.

Jäsenistöä kiinnosti, miten järjestön työ on onnistunut koronan keskellä ja mitkä ovat olleet keskeisimpiä haasteita. Keskusteluissa huolta herätti veikkausvoittovaroilla toteutetun toiminnan tulevaisuus ja uusien hyvinvointialueiden valmistelutyö sekä järjestöjen rooli uusilla alueilla. Lisäksi käytiin läpi Liitukujan toimitalohankkeen kokonaisuus.

Vuosikokouksen yksimielisen päätöksen mukaisesti puheenjohtajana jatkaa Merja Närhi. Lisäksi neljän erovuoroisen hallituksen jäsenen tilalle valittiin uudet jäsenet. Perinteiseen tapaan asiasta äänestettiin. Jäseninä jatkavat Jani Kokko, Tuija Mäkinen ja Eila Tiainen. Uutena jäsenenä hallitukseen tuli valituksi Jussi Maasola.

Onnea kaikille valituille ja kiitos, kun teette hallituksen jäseninä tärkeää vapaaehtoistyötä yhdistyksen puolesta!

 

Ryhmäkuvassa uusi hallitus: Merja Närhi (vas.), Mirja Hirvensalo, Jani Kokko, Eila Tiainen, Hanna Hämäläinen, Tuija Mäkinen, Jussi Maasola, Aila Kruus ja Meri Lumela.