Suuruspään omenapuut saivat kaverikseen luumupuun

Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry:n juhlavuosi näkyy monin tavoin. Nyt Suuruspäästä siirrettyjen omenapuiden viereen saatiin punaluumupuu, joka on nimeltään yhdistyksen kotipaikkaan sopivasti Kuokkala.

Luumupuu on 75-vuotislahja Jyvässeudun Soroptimisteilta, jotka myös juhlivat tänä 40-vuotista taivaltaan. Soroptimist International täyttää puolestaan tänä vuonna jo 100 vuotta.

“Älä tule paha puu, tule hyvä puu”, Anita Meuronen totesi onnittelupuheessaan. Hän toivoi, että puu saa kasvaa omenapuiden kaverina tontillamme pitkään ja tuottaa toivottavasti pian myös satoa yhdistyksen väen iloksi.

“Juhlapuu, kuki keväisin kauniisti ja houkuttele pörriäisiä hoitamaan tehtävänsä, jotta syksyisin oksillasi kypsyy runsas ja makoisa luumusato”, Meuronen lisäsi.

Toiminnanjohtaja Susanna Huovinen kiitti lämpimästi ihanasta pikkupuusta. “Lupaamme huolehtia luumupuusta hyvin ja jutella sille ohi kulkiessamme mukavia. Kun puu tuottaa luumuja, ne eivät jää hyödyntämättä”.

 

 

Luumupuuta olivat istuttamassa Ulla Rannanheimo (vas.), Gudrun Viergutz, Anita Meuronen ja Virpi Nikander.