75-vuotisjuhlavuotemme sai komean päätöksen

Yhdistyksemme pitkä historia sai koronasta huolimatta upean päätöksen juhlaseminaarissa viikko sitten. Lämmin kiitos kaikille!

Juhlavuoden teemana on ollut lapsen osallisuus, ja teemasta ovat kirjoittaneet lukuisat vierailevat kirjoittajat verkkosivuillamme. Juhlaseminaarissa halusimme osallistaa myös juhlaseminaarin vieraat, ja pyysimme heitä kertomaan, mistä he haluavat yhdistystä kiittää. Saimme hienon kiitosten kavalkadin – jokainen kiitos tuntuu tärkeältä ja merkitykselliseltä.

Juhlaseminaariin tervehdyksensä toivat videon välityksellä perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru, ensi- ja turvakotien liiton puheenjohtaja, kansanedustaja Tarja Filatov sekä yhdistyksen edustajana liittohallituksessa pitkään toiminut kansanedustaja Riitta Mäkinen. Lisäksi paikan päällä tervehdyksensä esitti Jyväskylän kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jaakko Selin.

Juhlaseminaarin puhujina olivat STM:n kansliapäällikkö Kirsi Varhila etäyhteyden avulla ja paikan päällä puhunut lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen. Molempien hienot esitykset antoivat juhlaseminaarin osallistujille ajankohtaista tietoa ja uusia näkökulmia. Haluamme vielä kerran kiittää kaikkia tervehtijöitämme sekä puhujia siitä, että he halusivat tehdä juhlapäivästämme omalla osallistumisellaan erityisen.

Juhlaseminaarin lopuksi yhdistys palkitsi kaksi yhdistyksen työssä pitkään toiminutta voimanaista; yhdistyksen entisen puheenjohtajan Raili Frontin ja yhdistyksen entisen toiminnanjohtajan Eija Paloheimon. Molemmat naiset ovat työllään vieneet yhdistystä eteenpäin vaikeissa muutosten tuulissa sisulla ja sydämellä.

Lisäksi yhdistys valitsi vuoden vapaaehtoisen, vuoden lahjoittajan sekä vuoden yhteistyökumppanin. Näistä valinnoista kerromme kuvien kera vielä lisää uuden vuoden puolella.

Lämmin kiitos kaikille, jotka ovat yhdistyksen työssä olleet mukana tai työtämme tukeneet. Olette kaikki auttaneet meitä auttamaan vaikeassa elämäntilanteessa olevia ihmisiä!

“Mistä haluat kiittää 75-vuotiasta yhdistystä?”

Näin juhlavieraamme vastasivat:

 • Työstä perheiden hyväksi.
 • Rohkeudesta, lämmöstä ja sinnikkyydestä.
 • Pitkäjänteisestä ja määrätietoisesta työstä perheiden hyväksi.
 • Luotettavasta kumppanuudesta.
 • Ensityön ja väkivaltatyön erityisosaamisesta keskisuomalaisten asukkaiden hyväksi.
 • Näkyvyydestä, myös digitaalisesti. Lapsille ja nuorille suunnatuista sivuista.
 • Merkittävästä työstä hädänalaisten auttamisessa.
 • Äärimmäisen tärkestä työstä lasten hyväksi.
 • Upesta työstä heikossa asemassa olevien auttamiseksi!
 • Edityksellisestä ja merkityksellisestä työstä. Valtavasta ammattitaidosta, joka on jokaisella työntekijällä.
 • Lasten ja naisten vahvasta tuesta.
 • Onnea vahvasta asiantuntijuudesta, rohkeasta vaikuttamisesta ja sitkeästä työstä lasten ja perheiden hyväksi!
 • Tärkeästä työstä tukea tarvitsevien perheiden hyväksi.
 • Upeasta tystä heikossa asemassa olevien auttamiseksi.
 • Hyvästä työstä kaiken ikäisten perheiden hyväksi sekä pitkäaikaisesta hyvästä yhteistyöstä.
 • Pitkäjänteisestä työstä ja yhteiskunnan haasteisiin vastaavasta kehittämistyöstä lapsiperheiden tueksi ja turvaksi.
 • Rautaisesta ja monipuolisesta osaamista.
 • Hyvästä yhteistyösä ja merkityksellisestä toiminntasta!
 • Sinnikkäästä, pitkäjänteisestä ja rohkeastakin työstä vauvojen ja perheiden tukena ja turvaverkkona.
 • Lämpimät onnitelut ja kiitokset suurella sydämellä tekemästänne työstä.
 • Vaikeassa elämäntilanteessa olevien lasten ja perheiden konkreettisesta, vaikuttavasta tuesta ja heidän puolellaan toimimisesta yhteiskunnassa.